Co to są alergie ?

Alergie 2

Pojęcie alergii nie jest tylko często używanym, modnym hasłem, oznacza również duży, do dziś ledwo zwalczony problem naszych czasów. Szeroko w świecie obserwowany wzrost zapadalności na alergie jest tak oczywisty jak zanieszyszczenie atmosfery, wymieranie lasów czy inne zjawiska będące efektem rozwoju cywilizacyjnego, który prawdopodobnie przyczynia się do zwiększonej liczby zachorowań. Świat, w którym dziś żyjemy nie jest tym, dla którego zostaliśmy stworzeni. Nasze naturalne możliwości adaptacji wyczerpaly się już dawno, ponieważ postawiono przed nami zbyt duże żądania. Jesteśmy konfrontowani z wieloma obciążeniami i nie potrafimy sobie z nimi poradzić, ponieważ natura nie wyposażyła nas w odpowiednie zdolności adaptacyjne.

Alergie 2

Obraz alergii może być różny i różne narządy mogą na nią reagować. Alergia pokarmowa - objawia się najczęściej zmianami skórnymi w okolicach uszu i na policzkach, w zgięciach kolanowych i łokciowych, w okolicach nadgarstków. Może także powodować dolegliwości: żołądkowo-jelitowe, wymioty, biegunki, bóle brzucha (kolki), wzdęcia, zaparcia.

Najczęściej alergia pokarmowa dotyczy niemowląt i dzieci, choć może się pojawiać i utrzymywać u osób dorosłych. Alergie pokarmowe najczęściej zaczynają się u dzieci odstawionych od piersi w 2-3 mies. życia. Białko mleka krowiego, jakie dziecko dostaje w butelce jest pierwszym alergenem, z którym styka się jego jeszcze niedojrzały przewód pokarmowy. O istnieniu alergii możemy dowiedzieć się już na podstawie wywiadu i badania pacjenta.

Alergie pokarmowe

Alergiami pokarmowymi nazywamy reakcje alergiczne na substancje, które dostają się do organizmu przez przewód pokarmowy. Są to pokarmy lub składniki pokarmowe, ale także substancje chemiczne tj. dodatki do żywności, leki itp. Reakcje alergiczne objawiają się najczęściej na skórze w formie wykwitów, izolowanego świądu, pokrzywki, egzemy, plamicy, obrzęku Quinckego itd. W 20% przypadków dotknięty jest przewód pokarmowy. Częste symptomy to: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunki itp. Nieco rzadsze są reakcje oskrzelowo-płucne w postaci duszności, kaszlu, aż do ostrego napadu astmy. Może zareagować także układ krążenia i serce, np. przyspieszeniem pracy serca, extrasystolią itp.

Przewlekłe (centralne) formy alergii

Alergia 6

Nie chodzi tutaj o ostre reakcje na określone alergeny, lecz o głęboko sięgające działanie alergii wobec substancji, z którymi organizm kontaktuje się ciągle.

Przewlekłe alergie powstają u ludzi silnie obciążonych dziedzicznie, często już we wczesnym dzieciństwie przez uczulenie na podstawowy pokarm podawany z reguły codziennie lub substancje, które znajdują się stale w organizmie (np. Candida przy przewlekłej grzybicy jelit, rtęć przy posiadaniu plomb amalgamatowych). Częsty lub ciągły kontakt z alergenem maskuje prawie zawsze objawy, tzn. nie można rozpoznać bezpośredniego związku pomiędzy symptomami a alergią.

Pierwszym obcogatunkowym białkiem, z którym kontaktuje się niemowlę naszych kręgów kulturowych jest z reguły mleko krowie (wszystkie sztucznie produkowane pokarmy dla niemowląt z wyjątkiem specjalnych pokarmów dietetycznych są wytwarzane z mleka krowiego. Na drugim miejscu znajduje się pszenica w formie mąki, grysiku, płatków itp., również składnik wielu odżywek dla dzieci, poza tym od około pierwszego roku życia podstawowy, codziennie spożywany pokarm jak chleb, pieczywo, ciasta itd. Jaja kurze, które często uważa się za antygeny wywołujące alergię (głównie na podstawie dodatnich wyników testów), wg naszych doświadczeń tylko wyjątkowo mają znaczenie jako czynnik sprawczy centralnych alergii.

Obraz chorobowy atopowego zapalenia skóry wywołanego Candida

Całkowicie nieznana do tej pory choroba spełnia wszystkie kryteria choroby alergicznej w następstwie przewlekłej alergii. Aby doszło do jej rozwoju muszą zaistnieć następujące warunki:

alergie 7Ukształtowany tor szczególnej formy reakcji na różne czynniki chorobotwórcze obserwujemy przy innych chorobach alergicznych np. przy nadreaktywnym systemie oskrzelowym przy astmie alergicznej lub przy skutecznie leczonym katarze siennym, jeżeli nowo rozwinięta alergia na inne pyłki wywołuje charakterystyczny dla pacjenta obraz chorobowy. U niektórych pacjentów z pyłkowicą na pierwszym planie stoi symptomatyka oczna, inni reagują znowu przez napady kichania itd. Również przy rozwiniętym AZS wywołanym grzybicą można z reguły rozpoznać ukształtowany tor reakcji, który pozostał po chorobie dawno już wyleczonej. Dlatego prawie zawsze myśli się najpierw o nawrocie alergii i wątpi w skuteczność terapii wygaszającej. Prawdziwego nawrotu po przeprowadzonej prawidłowo terapii u leczonych przez nas kilkuset chorych na AZS nie obserwowaliśmy ani w przypadku, gdy przyczyną była alergia na mleko krowie, ani na pszenicę.

Opracowanie powstało na podstawie książki - Biophysikalische Therapie der Allergen: erweiterte Biorezonanztherapie dr med. Peter Schumacher